Hajfa -
, Hajfa
Hajfa (hebr. חיפה; arab. حيفا Ḥayfā) - miasto w Izraelu, położone nad Morzem Śródziemnym, na krańcu Góry Karmel, na obrzeżu największego parku narodowego w kraju; 262 tys. mieszkańców.
Hajfa dzieli się na trzy części, z których najniższa portowa dzielnica jest najbiedniejszą, a najzamożniejsza dzielnica znajduje się na zboczach góry Karmel. Hajfa jest największym portem morskim Izraela (35% przeładunków portowych) i ośrodkiem przemysłowym kraju.
Przed wycofaniem się Brytyjczyków Hajfa była silnym ośrodkiem syjonizmu. Rozwojowi miasta sprzyjała linia kolejowa, która łączyła Damaszek z Medyną - dzieki niej port w Hajfie się rozbudowywał i przekształcał w wielki port handlowy i ważną bazę marynarki wojennej. Te tereny jako jedne z pierwszych weszły w skład państwa Izrael.

Linki zewnętrzne

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.