Gwatemala (pełna nazwa La Nueva Guatemala de la Asunción, lokalnie znana jako Guatemala lub Ciudad de Guatemala) - stolica i największe miasto Gwatemali. Miasto położone jest w górskiej dolinie w środkowo-południowej części kraju, co może czasami powodować koncentrację zanieczyszczeń powietrza. Według spisu ludności z 2002 ludność miasta wynosiła 942,3 tys. osób.
Gwatemala to ekonomiczna, polityczna i kulturalna stolica kraju, również największa metropolia w całej Ameryce Środkowej. Oprócz dużej ilości restauracji, hoteli i sklepów miasto posiada około 30 galerii sztuki i muzeów (zawierają one wspaniałe kolekcje sztuki przedkolumbijskiej). W mieście znajduje się 5 uniwersytetów, m.in. Universidad de San Carlos, trzeci najstarszy uniwersytet w Nowym Świecie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.