Terytorium Guam - terytorium zamorskie USA leżące na wyspie Guam w archipelagu Marianów w Oceanii.
br />

Ustrój polityczny

Guam stanowi terytorium zamorskie USA. Rządy sprawuje gubernator wybierany w wyborach powszechnych. Prawo głosu mają obywatele w wieku powyżej 18 lat. Guamczycy są obywatelami USA, jednak nie mogą głosować w wyborach prezydenckich.
Główne partie polityczne:
  • Partia Demokratyczna (DP),
  • Ludowy Sojusz Postępowy (PPA).
Święto narodowe: Dzień Odkrycia Guamu, pierwszy poniedziałek marca (1521).

Geografia

Wyspa pochodzenia wulkanicznego, otoczona rafami koralowymi, położona na północnym Pacyfiku, pomiędzy Hawajami na Filipinami (13°28'N, 144°47'E). Jest to największa i najdalej wysunięta na południe wyspa archipelagu Marianów.

Historia

Wyspa odkryta w 1521 roku przez Magellana. W 1898 roku po przegranej w wojnie amerykańsko-hiszpańskiej, Hiszpania przekazała ją Stanom Zjednoczonym. W czasie II wojny światowej zajęta przez Japonię.

Gospodarka

Podstawą gospodarki Guamu jest obsługa amerykańskich baz wojskowych oraz turystyka. Ludność zajmuje się także połowem ryb. Problemem jest działalność gangów z Chin, Rosji, Japonii i Korei Południowej, które zajmują się praniem brudnych pieniędzy, handlem narkotykami, hazardem, prostytucją oraz przemytem ludzi.

Instalacje wojskowe USA

  • Port Apra (ang. Apra Harbor) - jeden z największych portów między Hawajami i Filipinami. Może obsługiwać największe okręty amerykańskiej floty, w szczególności lotniskowce.
  • Lotnisko Andersen (ang. Andersen Air Force Base) - duże lotnisko, przystosowane do bazowania ciężkich bombowców B-52.

Demografia

Populacja wyspy wynosi około 155 tysięcy osób. Zamieszkują tu następujące grupy etniczne: Chamorro (czarnoskóra ludność rdzenna) 47%, Filipińczycy 25%, biali 10%, inni 18%. Dominującą religią jest katolicyzm (85%).

Kultura

Pomimo dominacji katolicyzmu, zachowały się jeszcze tradycyjne wierzenia i tabu. Podczas świąt często zakładane są tradycyjne maski ludu Chamorro. Atrakcją kulinarną wyspy jest potrawka z latających lisów, endemicznego gatunku nietoperzy (Pteropus mariannus).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.