Guadalcanal - wyspa na Oceanie Spokojnym o powierzchni 6470 km2, największa z wysp archipelagu Wysp Salomona, należąca do państwa Wyspy Salomona. Największym miastem jest Honiara, stanowiąca jednocześnie stolicę państwa. W 1990 wyspa miała 50 tys. mieszkańców. Powierzchnia wyspy jest górzysta, w większości porośnięta dżunglą. Najwyższy szczyt to Popomanaseu, wysokość 2381 m n.p.m. Podstawą gospodarki wyspy jest rolnictwo, przemysł jest słabo rozwinięty.
Wyspa, razem z innymi wyspami archipelagu, została odkryta i nazwana w 1568 przez hiszpańskiego żeglarza Alvaro Mendana de Neyrę.
Podczas II wojny światowej, w czerwcu 1942 Guadalcanal opanowali Japończycy. Od 7 sierpnia 1942 do 8 lutego 1943 na wyspie trwały ciężkie walki pomiędzy amerykańską piechotą morską, zajmujacą umocnione pozycje naokoło lotniska polowego Henderson Field na północnym wybrzeżu, a siłami japońskimi atakującymi z głębi wyspy, zakończone ostatecznie opanowaniem wyspy przez Amerykanów. Przy północnym wybrzeżu wyspy toczyły się podczas tych zmagań liczne bitwy morskie.
W 1998 na Guadalcanal wybuchły zamieszki etniczne, skierowane przeciw imigrantom z sąsiedniej wyspy Malaita. Na wyspie zaczęły zwalczać się nawzajem dwa ugrupowania bojówkarskie: Ruch Wolności Isatabu i Orły z Malaity. W lipcu 2000 Orły opanowały Honiarę i zmusiły premiera państwa do ustąpienia. W lipcu 2003, wobec utraty możliwości kontrolowania sytuacji w kraju przez rząd, doszło do wysłania na Guadalcanal żołnierzy zagranicznych sił pokojowych z Australii i państw Oceanii, na prośbę parlamentu Wysp Salomona. W dalszym ciągu na wyspie panuje niestabilna sytuacja polityczna, powodująca kryzys gospodarczy. Ponadto, problemem zdrowotnym na wyspie jest malaria.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.