Gryfonik belgijski
Inne nazwy
Griffon belge Belgicky grifonek Belgische griffon
Kraj patronacki
Belgia
Klasyfikacja
FCI: Grupa IX Sekcja 3 Wzorzec 81
AKC: ?
ANKC: Grupa ?
CKC: Grupa ? - ?
KC: ?
NZKC: ?
UKC: ?
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI
Hodowla Cayafas,
Klub rasy w Czechach
Hodowla La Bande a Wickett
AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC

Gryfonik belgijski - jedna z ras psów.
Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy.
Wygląd ogólny:
Krępy pies o kwadratowej sylwetce. Posiada okrągłą głowę, ozdobiony bródką i wąsami płaski pyszczek, duże, czarne oczy, szczękę dolną wysuniętą przed górną, trójkątne uszy noszone z przodu czaszki. Ciało gryfonika jest proporcjonalne, dobrze umięśnione, łapki drobne, ale silne.
Szata i umaszczenie:
Umaszczenie czarne, czarne podpalane i czarno-brązowe, inne barwy nie są akceptowane.
Wymiary:
Waga: 3-6 kg; Wzrost w kłębie: 28-35 cm.
Charakter:
Wesoły, przyjacielski gryfonik łaknie pieszczot i towarzystwa ludzi oraz innych psów. Nie lubi samotności. Mimo iż może pełnić funkcję domowej maskotki, cechuje się dużą inteligencją, którą warto wykorzystać w uczeniu go prostych komend oraz sztuczek. Jest łagodny w stosunku do dzieci, nie wykazuje tendencji do agresji czy dominacji. Ponadto nie należy do ras szczekliwych, jest spokojny, ale lubi zabawę.
Zdrowie:
Piesek odporny i długowieczny, nie jest obciążony chorobami genetycznymi. Jak każdy pies o skróconym pysku nie lubi upałów.
Pielęgnacja:
Zaleca się profesjonalne trymowanie 2-3 razy w roku. Gryfonik powinien być czesany kilka razy w tygodniu, należy też przemywać mu gałkę oczną i od czasu do czasu obcinać pazury.
|
Popularność rasy
Niestety, gryfoniki belgijskie nie zyskały dużej popularności wśród miłośników psów. Są rasą rzadką. W Polsce występuje kilka egzemplarzy( wśród nich bodajże 4-5 suczek hodowlanych). Na świecie dość znane i lubiane są w: Rosji, Czechach( m.in. hodowle: Pibaro, Maly Poutnik, Silvano, od Vlciho Pramene, Mawpet), Skandynawii ( Cayafa's, Griffiaden), Stanach Zjednoczonych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.