Grochówka - zupa przyrządzana z łupanego grochu, na wędzonce z dodatkiem czosnku i majeranku. Zupa ta podawana jest często na imprezach masowych oraz jest jednym z częstszych potraw serwowanych w wojsku (wojskowa grochówka).

Przykładowe przepisy:

1. Grochówka
Składniki: paczka grochu łuskanego połówki, kilka ziemniaków, włoszczyzna, cebula, 10 dkg wędzonego boczku, kawałek ciemnej wędzonej kiełbasy, mąka, sól, pieprz, majeranek, natka pietruszki.
Przyrządzanie: Groch zalewamy 1,5 l zimnej wody, stawiamy na gazie. Uwaga: mieszamy od dna, lubi przywierać! W miarę możliwości zbieramy z wierzchu mało apetyczną pianę. Do gotującego się powoli grochu dorzucamy: marchewkę, pietruszkę, seler (co się akurat ma) drobno starte; pokrojone ziemniaki; wędzoną kiełbasę w dość dużych kawałkach; sól do smaku. Gotujemy do miękkości. Boczek wędzony drobno kroimy, wytapiamy, dorzucamy posiekaną drobno cebule, pięknie rumienimy. Posypujemy mąką robiąc zasmażkę (można dolać trochę wody) i zagęszczamy gotującą się zupę. Przyprawiamy pieprzem, majerankiem, zieloną pietruszką.
2. Grochówka z kiełbasą
Składniki: 20 dag grochu suchego, 20 dag kiełbasy, 10 dag wędzonego boczku, 4 ziemniaki, 2 łyżki mąki, 1,5 l bulionu warzywnego, 2 łyżki oleju, ząbek czosnku, majeranek, sól, pieprz
Przyrządzanie: Groch przebrać, opłukać. Zalać 2 szklankami bulionu. Zagotować, odstawić na 2 godziny. Do grochu dodać 3 szklanki bulionu (szklankę bulionu zostawić) i wszystko razem ugotować. Ziemniaki obrać, umyć, pokroić w kostkę. Dodać do zupy pod koniec gotowania. Kiełbasę pokroić w paseczki. Wrzucić do zupy. Boczek drobno pokroić, stopić na łyżce oleju. Skwarki przełożyć do zupy. Cebulę obrać, umyć posiekać. Podsmażyć na oleju. Przełożyć do zupy. Dodać majeranek. Z oleju i mąki zrobić zasmażkę, rozprowadzić zimnym bulionem. Zagotować z zupą. Doprawić pieprzem i roztartym z solą czosnkiem.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.