Grateful Dead - psychodeliczna i folkowa grupa rockowa powstała w połowie lat sześćdziesiątych w San Francisco w USA. Grupa wytworzyła swój specyficzny, eklektyczny styl grania, łączący ze sobą przeróżne gatunki muzyczne, w tym m.in. southern rock, jam rock, folk, bluegrass, jazz i country. Większość utworów została napisana przez duet Hunter-Garcia, przy czym pierwszy z nich pisał do nich teksty, a drugi - muzykę. Pewną liczbę tekstów napisał również John Perry Barlow, znany w latach 90tych jako założyciel Electronic Frontier Foundation i autor Deklaracji Niepodległości Cyberprzestrzeni.
Grupa utworzyła komunę hippisowską, w której muzycy zamieszkiwali przez długie lata. Także w późniejszych etapach swej twórczości pozostali wierni dewizie cyganerii artystycznej. Jako że muzyka grupy najlepiej odbierana była na żywo, zespół zawsze intensywnie koncertował, zwłaszcza w Ameryce Północnej. Na trasy koncertowe wyruszał z nimi olbrzymi "dwór", składający się z dużej ilości techników scenicznych (ang. roadies), rodzin, krewnych i przyjaciół. Grupa początkowo traktowana (nie bez przyczyny) jako rebelianci, z czasem stała się atrakcją San Francisco, ściągając do tego miasta tłumy swych fanów.
Gdy 9 sierpnia 1995 umiera charyzmatyczny lider grupy Jerry Garcia, rada miejska San Francisco ogłasza żałobę i nakazuje opuścić flagi do połowy masztów. Po śmierci Garcii (1995) grupa się rozwiązuje, a muzycy grają główne solo, albo we własnych zespołach, takich jak Ratdog Boba Weir'a czy Phil Lesh and Friends. Mickey Hart stworzył muzykę na igrzyska olimpijskie w roku 1996. Pod koniec lat dziwięćdziesiątych XX wieku, okazjonalnie występują razem jako The Other Ones. Po bardzo udanym tournee w 2002, w którym udział wzięli Bob, Bill, Phil i Mickey, artyści dochodzą do wniosku, że nazwa ta nie jest adekwatna do ich obecnej sytuacji, i 14 lutego 2003 roku postanawiają wrócić do tradycji - z tym, że zmieniają nazwę na The Dead, , przez szacunek dla zmarłego Jerry'ego Garcii pomijając słowo "grateful" (które znaczy "wdzięczny"). The Dead staje się grupą trybutową (ang. tribute band). Elektroakustyczne, delikatne i stonowane brzmienie grupy stało się sygnaturą amerykańskiej odmiany psychodelicznego rocka, a narkotyczne doświadczenia jej muzyków (przyjacielem Garcii był wytwórca LSD Owsley Stanley) dały początek modelowi anarchistycznego rockersa. W 1968 grupa wystapiła na festiwalu w Woodstock.
W 1994 roku grupa Grateful Dead została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

Specyfika kultury fanów

Fani Grateful Dead, określani jako Dead Heads, jeździli na każdy koncert zespołu, nagrywali utwory i wymieniali się taśmami. Artyści z Grateful Dead byli jednymi z pierwszych, którzy zezwalali na takie działania (pod warunkiem, że nikt nie czerpie z tego korzyści majątkowych), a nawet do tego zachęcali. Do dziś wymiana nagrań koncertowych GD jest częścią kultury Dead Heads, i odbywa się również w Internecie. Traktowana jest jako forma promocji muzyki i hołdu złożonego artystom poprzez upamiętnienie ich wykonań.

Skład zespołu Grateful Dead

Autorzy tekstów piosenek

Dyskografia grupy Grateful Dead

1967 The Grateful Dead 1967
1968 Anthem of the Sun
1969 Aoxomoxoa
1969 Live/Dead
1970 Workingman's Dead
1970 American Beauty
1971 The Grateful Dead 1971 live
1972 Europe '72 live
1973 Wake of the Flood
1974 The Grateful Dead From the Mars Hotel
1976 Steal Your Face live
1977 Terrapin Station
1978 Shakedown Street
1980 Go to Heaven
1981 Reckoning live
1981 Dead Set live
1987 In the Dark
1989 Built to Last
1990 Without a Net live
1991 Infrared Roses
1991 Dead Ringers - Touch of Grey
1995 The Grateful Dead Screen Saver
1997 Fallout From the Phil Zone live
1997 Dick's Picks, Vol. 9 live
1997 Dick's Picks, Vol. 8 live
1997 Terrapin Station, Capital Centre, Landover,... live
1997 Dick's Picks, Vol. 5 live
1998 Dick's Picks, Vol. 11 live

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.