Widok na Grasse Grasse (prowan. Grassa) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, w departamencie Alpes-Maritimes.
Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 41 388 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 931 osób/km² (wśród 963 gmin regionu Prowansja-Alpy-W. Lazurowe Grasse plasuje się na 14. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 171.).
Od XVIII wieku Grasse słynie na cały świat ze swego przemysłu perfumeryjnego. Jest francuskim i światowym centrum produkcji naturalnych aromatów (la capitale mondiale des parfums). Dochód z tej produkcji wynosi ponad 600 mln € na rok.
W Grasse działają po dziś dzień najsłynniejsze i najstarsze wytwórnie perfum: utworzona w 1747 roku Galimard Parfumeur, powstała w 1849 Molinard Parfumeur oraz Fragonard Parfumeur. Ta ostatnia, której tradycje sięgają XVIII wieku prowadzi produkcję nieprzerwanie od roku 1926, a swoją nazwę przybrała od nazwiska sławnego francuskiego malarza Jeana-Honoré'a Fragonarda. W każdej z tych wytwórni znajduje się muzeum oraz salon sprzedaży, gdzie można kupić produkowane tradycyjnymi metodami wyroby perfumeryjne.

Osobistości

  • Iwan Bunin mieszkał tu od 1923 r. do 1945 r.
  • Jean-Honoré Fragonard
  • Édith Piaf zmarła tu w 1963 r.
  • Coluche zginął w wypadku samochodowym w 1986 r.
  • Karol Szymanowski mieszkał tutaj w Grand Hotel na Victoria Avenue od grudnia 1936 do marca 1937 r., na 3 miesiące przed śmiercią w Lozannie.

Miasta partnerskie

Linki zewnętrzne

Grasse
Grasse
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.