'Grab zwyczajny (Carpinus betulus L.) - gatunek średniej wielkości drzewa liściastego z rodziny leszczynowatych. Występuje w Europie od Francji do Ukrainy.
Naturalne zespoły leśne z udziałem grabów nazywa się grądami (łac. Carpinetum).

Charakterystyka

Pokrój
Drzewo dorastające do 25 m z gęstą, miotlastą koroną, silnie zagęszczoną, szeroką i wysoką. Kora ziemista z siatkowatym wzorem. Gałązki giętkie z jasnymi kropkami.
Liście
Skrętoległe, pojedyncze, podwójnie piłkowane. Ogonek ok. 1,5 cm, blaszka charakterystycznie harmonijkowato pofałdowana o dł. 5-10 cm i szer. do 6 cm.
Kwiaty
Kotki kwiatowe pojawiające się w V wraz liśćmi (roślina jednopienna).
Owoc
Orzeszek o trójklapowej okrywie służącej jako organ lotny od IX.
Biotop
Lubi świeże gleby wapienne nie za suche, ale i nie podmokłe.

Zastosowanie

  • Roślina ozdobna - stosowana na żywopłoty.
  • Drewno grabu jest twarde i trudne w obróbce, wykorzystywane na opał. Dawniej ze względu na twardość robiono z niego m.in. koła młyńskie, a z gałęzi - klatki dla ptaków.

Ciekawostki

  • Charakterystyczną cechą tego gatunku jest skłonność do wytwarzania odrośli korzeniowych, co wykorzystuje się w ogrodnictwie do tworzenia gęstych żywopłotów.
  • Z krajowych gatunków drzew jest jednym z najbardziej odpornych na zacienienie.
Grab_zwyczajny -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.