Gorlice - miasto powiatowe (od roku 1865) w województwie małopolskim. Około 30 tys. mieszkańców, powierzchnia 23,6 km².

Historia

W roku 1354 Dersław I Karwacjan otrzymuje od króla Kazimierza Wielkiego przywilej utworzenia miasta Gorlic u zbiegu rzek: Ropy i Sękówki. Szybko staje się ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym.
W XIX wieku region gorlicki zostaje kolebką przemysłu naftowego. W latach 1853-1858 swoją pracownię ma tutaj Ignacy Łukasiewicz, farmaceuta, konstruktor lampy naftowej, ojciec przemysłu naftowego.
Rozwój miasta przerywa pierwsza wojna światowa.
Pod Gorlicami, po wielkiej, 126 dniowej, bitwie 2 maja 1915, zostaje przerwany front rosyjski. Miasto ulega jednak prawie całkowitemu zniszczeniu, a bitwa uzyskuje przydomek: "Małe Verdun".

Gospodarka

Miasto jest ośrodkiem przemysłu naftowego, maszynowego i drzewnego.
W rejonie gorlickim rozwija się agroturystyka.

Ciekawostki

Z wieży gorlickiego ratusza codziennie o godzinie 12.00 odgrywany jest hejnał "Beskidzkie Echo"
W okolicach Gorlic znajduje się wiele rozrzuconych po lasach i wzgórzach cmentarzy wojskowych z okresu I wojny światowej. Niektóre to prawdziwe arcydzieła architektury cmentarnej.

Znakowane szlaki turystczne

  • Gorlice -
    Gorlice - Ożenna - od stacji PKP w Gorlicach przez: Wapienne, Magurę Wątkowską, Żmigród, do Ożennej na szlaku niebieskim Grybów - Łupków
  • Bartne - Szalowa
 - od stacji PKP w Gorlicach przez  Łysą Górę do Szalowej
 - od stacji PKP w Gorlicach przez  Magurę Małastowską do Bartnego

Muzea

Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza - ul. Wąska 7/9; tel. (0-18) 352-26-15

Imię nosiły lub noszą

Strony

http //www.gorlice.pl/miasto/

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.