Rewolucja francuska odrzuciła heraldykę monarchii, a Republika nie przyjęła żadnego oficjalnego godła, stąd Francja posiada jedynie szereg symboli państwowych, używanych w zależności od okoliczności.
Rózgi liktorskie: rózgi związane w pęk z wetkniętym w środek toporem- symbol etruski przejęty przez Rzymian, oznaczający władzę urzędową i karną. Otaczają je gałąź dębu i lauru na błękitnym tle z napisem pochodzącym z czasów rewolucji francuskiej: liberté, egalité, fraternité (wolność, równość, braterstwo). Od 1953 r. znak ten reprezentuje oficjalnie Francję na forum Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.Wolność: siedząca kobieta, trzymająca w prawej ręce rózgi liktorskie, lewą wspierająca belkę steru, na którym znajduje się rysunek koguta galijskiego. Obok steru - liście dębu (symbol mądrości) i urna z inicjałami SU (suffrage universel - franc. powszechne prawo wyborcze). U stóp Wolności symbole sztuk pięknych i rolnictwa. Symbol używany na pieczęciach.
Marianna: alegoria Republiki wywodząca się z rewolucyjnej alegorii Wolności, przedstawiana na niebiesko-biało-czerwonym tle (zob. flaga Francji). Symbol używany jako logo na dokumentach ministerialnych i administracyjnych. Znak ten jest nową graficzną wersją Marianny- symbolu wolności z czasów rewolucji francuskiej.
Francuskie imię Marianne było używane w połowie XIX w. jako kryptonim francuskiego stowarzyszenia republikańskiego. Później zaczęli używać je monarchiści jako pogardliwe określenie Republiki. Dopiero w XX wieku upowszechniło się jako uosobienie ideałów republikańskiej Francji.
Kogut galijski to nieoficjalny symbol Galii i celtyckich Galów, przejęty później przez utożsamiających się z galo-rzymską kulturą germańskich Franków, których potomkami są dzisiejsi Francuzi.
Symbol ten powstał najprawdopodobniej w okresie rzymskim na bazie gry słów języka łacińskiego, gdzie wyraz gallus oznacza zarówno koguta, jak i Celta (Gala).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.