Narodowym symbolem Austrii jest orzeł, który w swym obecnym kształcie jest wynikiem przeobrażeń na przestrzeni wieków. W 1915 roku na piersi dwugłowego wówczas orła pojawiła się tarcza w kolorach flagi, zastępując pola z symbolami państw wchodzących w skład imperium Austrii. W 1919 roku po powstaniu pierwszej austriackiej republiki, dwugłowego orła, symbolizującego Święte Rzymskie Cesarstwo, zastąpiono orłem z jedną głową, a berło, miecz i jabłko wyparł sierp - symbol rolnictwa oraz młot - symbol przemysłu. Korona imperium została zastąpiona koroną burżuazji. W okresie 1934-1938 godłem był dwugłowy orzeł pozbawiony korony, młota i sierpa. W 1945 roku Druga Republika przywraca godło z 1919, dodając rozerwane łańcuchy - symbol wyzwolenia.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.