POLSKA NAZWA RASY
Inne nazwy
Ogar, Pies Pawłusiewicza
Kraj patronacki
Polska
Klasyfikacja
FCI: Niezarejestrowany
AKC: Niezarejestrowany
ANKC: Niezarejestrowany
CKC: Niezarejestrowany
KC: Niezarejestrowany
NZKC: Niezarejestrowany
UKC: Niezarejestrowany
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC

Gończy polski - jedna z ras psów.
Krótki rys historyczny:
-Gończy polski jest rodzimą rasą polską, występującą głównie na terenie Polski południowej (Bieszczady, Beskidy, Pieniny, Podhale) i na Mazowszu. Na początku drugiej połowy XX wieku usystematyzowaną hodowlą psów gończych zajmowali się przede wszystkim płk Piotr Kartawik i płk Józef Pawłusiewicz. Pierwszy hodował psy większe i cięższe, drugi lżejsze o umaszczeniu czarnym podpalanym w przeciwieństwie do czaprakowatych psów płk Kartawika. W latach 60-tych obydwa typy zostały wpisane do księgi wstępnej jako Ogar Polski. Wzorzec przystosowany do psów płk Kartawika został zarejestrowany przez FCI co spowodowało że psy płk Pawłusiewicza nie były uznawane za Ogara Polskiego. W 1983 roku Związek Kynologiczny w Polsce zdecydował się otworzyć księgę wstępną dla psów w typie wzorca Pawłusiewicza co było spowodowane niesłabnącą popularnością tych psów ze względu na doskonałe walory użytkowe. Nadano im nazwę Gończy Polski i podjęto starania aby jej wzorzec został zatwierdzony i oficjalnie zarejestrowany przez FCI jako piąta polska rasa.
Użytkowość:
-Używany głównie do polowań na dziki, rzadziej zające, lisy oraz jako pies stróżujący;
-Także jako tropowiec i posokowiec
Temperament:
-łagodny, brawurowo odważny, zrównoważony, podatny na szkolenie, nieufny wobec obcych
Szata i umaszczenie:
  • Czarne z podpalaniem czerwono-brązowym
  • Brązowe z podpalaniem jaśniejszym (rzadko występujące)
  • Rude z podpalaniem jaśniejszym (bardzo rzadko występujące)
-Małe białe znaczenia na palcach i piersiach nie są wadą.
Uszy zwisające, ogon niekopiowany

Wymiary:
- wysokość w kłębie: psy 55-59 cm, suki 50-55 cm ;
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.