Gnostycyzm (od gr. gnósis - wiedza) - doktryny i ruchy religijne powstałe w I i II w. na wschodzie cesarstwa rzymskiego, gł. w Syrii i Egipcie, dualistyczne i łaczące elementy chrześcijaństwa z grecko-egipskim hermetyzmem. Ok. VI wieku ruchy gnostyckie zostały wchłonięte przez szerzący się manicheizm.
Gnostycy uznawali za natchnione różne pisma późnochrześcijańskie (które teologia katolicka zalicza do apokryfów) dokonując ich alegorycznej interpretacji, na podstawie których powstawały utwory o przekazie typowo gnostyckim, jak np.: Trzy pierwsze ewangelie łaczą się bardziej ściśle z tradycją synoptyków, m.in. poprzez nawiązanie do wydarzeń z życia Chrystusa, co jest tłem dla treści gnostyckich.

Główne doktryny i sekty gnostyckie

adamici -- agapeci -- antytakci -- apellici -- archontycy -- askofici -- barbelognostycy -- bazylidianie -- borboryci -- enkratyci -- herakleonici -- kainici -- kleobianie -- kolarbasjanie -- kukeanie -- lukanici -- manicheizm -- marcjonici -- markozjanie -- menandryci -- ofici -- pryscylianizm -- ptolemaici -- setianie -- sewerianie -- szymonianie -- walentynianie

Twórcy doktryn gnostyckich

Baradesanes -- Cerdon -- Karpokrates -- Marek Mag -- Menander -- Satornil -- Szymon Mag -- Walentyn
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.