Gniewosz plamisty
Systematyka
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: gady
Podgromada: lepidozaury
Rząd: łuskoskóre
Podrząd: węże
Rodzina: połozowate
Gatunek: gniewosz plamisty
Nazwa systematyczna
Coronella austriaca
Gniewosz plamisty (Coronella austriaca), miedzianka - niejadowity gad z rodziny połozowatych (Colubridae).
Wygląd
Długość ciała do 80 cm. Barwa ciała najczęściej brązowa w różnych odcieniach. Na grzbiecie występują 2 lub 4 rzędy plam, czasami połączone ze sobą przypominają zygzak żmii zygzakowatej. Od żmii odróżnia go okrągła źrenica oka oraz żółta tęczówka.

Rozmnażanie
Jajożyworodny. Gody odbywa w kwietniu i maju. Młode o długości około 15 cm rodzą się pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Samica rodzi od 5 do 15 młodych.

Pożywienie
Odżywia się prawie wyłącznie jaszczurkami w tym także padalcami. Bardzo rzadko płazami, myszami.

Występowanie
Występuje w miejscach suchych i silnie nasłonecznionych. Spotykany na terenie całej Polski, lecz jest bardzo rzadki.

Ochrona
Gatunek pod ochroną. Wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt z kategorią zagrożenia VU - gatunek wysokiego ryzyka, narażony na wyginięcie.


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.