Glenn Miller (ur. 1 marca 1904 - zm. 15 grudnia 1944), amerykański puzonista, aranżer, lider big bandu. Jedna z wybitniejszych postaci ze wywodzących sie ze szkoły chicagowskiej.
Początkowo grał na puzonie w różnych orkiestarch jazzowych, potem zaczął aranżować i sprzedawać swoje aranże. Na prośbę Grega Nobla utworzył dla niego orkiestę która przez jakiś czas sam prowadził.
W 1937 utworzył własny zespół, ale nie był z niego zadowolony. W 1938 stworzył nowy big band i tym razem odniósł sukces. Razem z orkiestrą wziął udział w dwu filmach "Sun Valley Serenade" (ang. Serenada w Dolinie Słońca) i "Orchestra Wives" (ang. Żony orkiestry) które bardzo przyczyniły się do popularyzacji jazzu w Europie, m.in. w Polsce.
W 1942 wstąpił do wojska i został liderem Reprezentacyjnej Orkiestry Sił Powietrznych USA w stopniu kapitana. Wraz z wojskiem przyjechał do Anglii. Oprócz big bandu prowadził także dużą orkiestę dętą i orkiestrę smyczkową. Występował z zespołami w BBC grając swoje aranżacje jazzowe (i nie tylko) w audycjach nadawanych dla amerykańskich żołnierzy i całej okupowanej Europy.
Po wyzwoleniu Paryża miał zostać tam przeniesiony wraz z całą muzyczną infrastrukturą. 15 grudnia 1944, wcześniej niż jego muzycy wyleciał małym, jednosilnikowym samolotem do Francji. Samolot zaginął w nieznanych okolicznościach nad kanałem La Manche.
Orkiestra już bez swego lidera dała szereg koncertów w wyzwolonej Europie.

Największe przeboje

  • Chatanooga Choo Choo
  • Moonlight Serenade
  • In the Mood
  • Little brown Jug
  • St. Louis Blues March
Oficjalna Polska Strona o Glennie Millerze
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.