Gimnastyka artystyczna to sport uprawiany przez dziewczyny w wieku od 3 do 22 lat. Ten sport polega na wykonywaniu układów taneczno-gimnastyczno-akrobatycznych z przyborami takimi jak: piłka, wstążka, obręcz, skakanka oraz maczugi. Gimnastyka artystyczna wymaga ogromnej gibkości, rozciągnięcia, oraz taneczności. Zawody dla gimnastyczek odbywaja sie indywidualnie lub zespołowo (tzw. układy zbiorowe czy zbiorówki). Podczas zajęć przygotowujących do zawodów gimnastyczki ćwiczą także balet, by nadać ruchom grację, a także by wszystkie układy wykonywane były w rytm muzyki. Długość pojedyńczego układu indywidualnego wynosi od 1:15 do 1:30 min. Dla układów zbiorowych (5 lub 6 zawodniczek) jest to czas od 2:15 do 2:30 min. Każde wykonanie oceniane jest przez sędziny podzielone na trzy komisje: techniczną (poprawność wykonywanych elementów), artystyczna(całoksztaut artystyczny, jak również muzyka, kostium itp.) i wykonawcza (zgodność z opisem układu, który musi zostać dostarczony przed wykonaniem ćwiczenia).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.