Giewont - masyw górski w Tatrach Zachodnich, złożony z trzech wierzchołków: Mały Giewont (1728 m n.p.m.), Wielki Giewont (1894 m n.p.m.) i Długi Giewont (1867 m n.p.m.). Między Wielkim a Długim Giewontem znajduje się głęboka przełęcz, zwana Szczerbą (1823 m n.p.m.). Na Wielkim Giewoncie znajduje się 15-metrowy żelazny krzyż, obiekt pielgrzymek religijnych, ale również niezwykle niebezpieczne miejsce w czasie burzy. Masyw Giewontu położony jest w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, między Doliną Kondratową, Doliną Małej ŁąkiDoliną Strążyską. Oba wysokie szczyty Giewontu górują nad Zakopanem i są z niego znakomicie widoczne. Od strony północnej Giewont jest stromy i niedostępny, zbocza południowe są łagodne. Masyw zbudowany jest z dolomitów i innych skał wapiennych, a także gnejsów i granitów (w południowej części).
Pierwszego wejścia na Giewont dokonali Franciszek Herbicha i Aleksander Zawadzki w lecie 1830 r. Natomiast pierwszego zimowego wejścia na Giewont dokonał Mariusz Zaruski wraz z pięcioosobową grupą w 1904 roku.
Giewont to góra symbol, którego zarys często kojarzony jest z sylwetką śpiącego rycerza.
Giewont -

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.