Gieorgij Walentynowicz Plechanow (urodzony 11 grudnia (29 listopada) 1856 - zmarł 30 maja (17 maja) 1918), rosyjski rewolucjonista i teoretyk marksizmu, publicysta, filozof. Początkowo aktywny członek organizacji narodnickich (narodnicy).
Prześladowany przez władze rosyjskie emigrował do Paryża i Genewy, gdzie zapoznał się z dziełami Karola Marksa i Fryderyka Engelsa i porzucił idee narodnickie. W roku 1883 założył w Szwajcarii pierwszą marksistowską organizację rosyjską Wyzwolenie Pracy. Po jej rozwiązaniu dołączył do bolszewików i współpracował z Leninem. W 1903 nie poparł Lenina i bolszewików na II Zjeździe Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SdPRR). W tym czasie z uwagi na zasadnicze różnice poglądów zakończył długoletnią współpracę z Leninem.
Najbardziej znaną socjopolityczną publikacją Plechanowa jest obszerna Historia rosyjskiej myśli społecznej (wyd. m.in. w Polsce w 1966 r. w wyborze)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.