Giambologna, "Architektura" z Muzeum Bargello we Florencji
Giambologna, (skrót od Giovanni da Bologna, właściwie Jean de Boulogne), rzeźbiarz manierysta florencki, urodzony w 1529 w Douai (Francja), zmarły w 1608. Uczeń Jacquesa Dubroecqa, od 1561 przebywał we Florencji w służbie Medyceuszy. Kształtował swoje rzeźby korzystając ze schematu figura serpentinata, przez co sprawiają wrażenie nie podlegających prawu ciążenia. Jego posąg Merkury z brązu (1564-1580, w Museo Nazionale del Bargello we Florencji) przedstawia boga unoszącego się wyłącznie tchnieniem wiatru. Innym znanym dziełem Giambolognii jest Porwanie Sabinek (1581-1583, Loggia dei Lanzi we Florencji).
Twórczość Giambologni wywarła duży wpływ na późniejszych artystów, w tym na Gianlorenzo Berniniego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.