Gerry Adams właść. Gerard Adams (ur. 6 października 1948 w Belfaście) – polityk północnoirlandzki, adwokat, aktywista radykalnego nurtu katolików walczącego o zjednoczenie Irlandii Północnej z resztą Irlandii, członek parlamentu, od 1964 członek i od 1983 przywódca Sinn Féin, przez 20 lat członek siedmioosobowej rady wojskowej IRA (chociaż nigdy się do tego nie przyznał). Wielokrotnie więziony przez władze brytyjskie pod zarzutem terroryzmu.
Miał istotny wpływ na ewolucję stanowiska Sinn Féin, od 1988 prowadził tajne rozmowy z Johnem Hume'em, w 1994 doprowadził do zawieszenia broni przez IRA, a w 1998 do zawarcia porozumienia pokojowego.
14 marca 1984 został ranny w zamachu grupy lojalistów – paradoksalnie, życie uratował mu wówczas brytyjski żołnierz.

Zewnętrzne linki

Biografia (ang.)
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.