Gerhard Schröder

Funkcja: 33. Kanclerz Niemiec
(7. Republiki Federalnej Niemiec)
Lata urzędowania: 27 października, 1998–
Poprzednik: Helmut Kohl
Urodzony: 7 kwietnia, 1944
Partia polityczna: SPD
Zawód: prawnik
Gerhard Fritz Kurt Schröder niemiecki polityk, w latach 1990-1998 premier Dolnej Saksonii, od roku 1998 kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Członek Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (Sozialdemokratische Partei Deutschlands, SPD), w latach 1999-2004 przewodniczący tej partii.

Kariera polityczna

Schröder zapisał się do Partii Socjaldemokratycznej w 1963 roku. W roku 1978 został przewodniczącym federalnym niemieckich Młodych Socjalistów, młodzieżówki SPD. W roku 1980 został wybrany na posła do Bundestagu. Jako młody parlamentarzysta prowokacyjnie ubierał sweter zamiast garnituru. Wkrótce potem został przewodniczącym SPD w Hanowerze. W roku 1986 został wybrany do lokalnego parlamentu Dolnej Saksonii, jako przywódca frakcji SPD. Znalazł się także we władzach federalnych partii.
27 października 1998 został kanclerzem RFN. 22 września 2002 rządząca koalicja Socjaldemokratycznej Partii Niemiec-Zieloni wygrała kolejne wybory i tym samym Schröder rozpoczął swoją drugą kadencję.
Po rezygnacji Oskara Lafontaine'a z funkcji przewodnicżącego SPD w marcu 1999, Schrödera wybrano także na to stanowisko, z którego zrezygnował w lutym 2004, by skoncentrować się na pracy kanclerza w celu wprowadzenia reform gospodarczych. Na stanowisku przewodniczącego SPD zastąpił go Franz Müntefering.
Sugeruje się, że innym powodem rezygnacji z funkcji szefa SPD, było najniższe w historii poparcie dla tej partii w sondażach.

Polityka zagraniczna


Rząd kanclerza Schrödera był pierwszym po 1945 roku rządem, który wysłał armię niemiecką poza terytorium NATO. Oddziały Bundeswehra pełnią misję w Kosowie i Afganistanie.
Po ataku terrorystów na World Trade Center i Pentagon, zadeklarował pełną solidarność ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki.
Razem z prezydentem Francji Jacquesem Chirakiem, Schröder sprzeciwił się Wojnie w Iraku w 2003 i odmówił wsparcia wojskowego tej operacji. Sprzeciw ten wywołał ochłodzenie w stosunkach między USA i Niemcami i nadszarpnął reputację Niemiec jako najważniejszego i najbliższego sojusznika USA.

Polityka wewnętrzna

Rząd koalicji SPD-Zieloni wprowadził m. in. wsparcie finansowe dla energetyki opartej o źródła odnawialne, zliberalizował prawa dla związków homoseksualnych, i sprzeciwił się wprowadzeniu przez kraje federalne opłat za studia.
Obecnie Schröder kojarzony jest z programem Agenda 2010, który obejmuje cięcia w sferze bezpieczeństwa socjalnego (opieka zdrowotna, zasiłki dla bezrobotnych, system emerytalny), obniżkę podatków i zmniejszenie regulacji prawa pracy. Po wyborach w 2002 r. SPD zaczęła tracić poparcie. Agenda 2010, która zaczęła się jako program trzeciej drogi (wspólny projekt z Tonym Blairem i Billem Clintonem) stała się w oczach społeczeństwa procesem likwidacji państwa opiekuńczego.

Styl polityki

W pierwszych latach sprawowania rządów, Schröder był określany jako Medienkanzler (niem. kanclerz mediów. Po wielu zmianach w swoim rządzie, narastający opór zdominowanego przez CDU Bundesratu oraz spadek popularności zmieniły styl Schrödera na oparty na sile władzy urzędu kanclerskiego.

Życie prywatne

Gerhard Schröder urodził się w Mossenbergu w powiecie Lippe=Detmold (obecnie Nadrenia Północna-Westfalia. Jego ojciec, Fritz Schröder, zginął jako żołnierz na froncie wschodnim w Ceany Mare (375 km na północ od Bukaresztu) w Rumunii w czasie II wojny światowej, kilka tygodni po narodzinach Gerharda. Kanclerz poznał miejsce śmierci ojca dopiero w 2001, odwiedził Ceanu Mare 12 sierpnia 2004. Jego matka Erika pracowała w gospodarstwie rolnym, by wyżywić rodzinę - siebie i dwóch synów. Później wyszła ponownie za mąż (za Paula Vosselera) i pracowała jako sprzątaczka. Po przeprowadzce do Bexten, do wyżywienia było teraz już pięcioro dzieci.
Schröder pracował jako kancelista w Getyndze, równocześnie ucząc się wieczorowo w szkole średniej. Zdał maturę w 1966 r. w Westfalen-Kolleg w Bielefeld. W latach 1966-1971 studiował prawo na Uniwersytecie w Getyndze, od 1972 r. był asystentem na tej uczelni. Od 1976 do 1990 pracował jako prawnik.
Schröder miał dotychczas cztery żony:
  • Eva Schubach - ślub 1968, rozwód 1972
  • Anne Taschenmacher - ślub 1972, rozwód 1984
  • Hiltrud Hampel - ślub 1984, rozwód 1997
  • Doris Köpf - ślub 1997
Doris Köpf-Schröder ma córkę Klarę (ur. 1991) z poprzedniego małżeństwa z dziennikarzem telewizyjnym, która mieszka razem z nimi. W lipcu 2004 adoptowali dziecko z Sankt Petersburga w Rosji - Viktorię, urodzoną w 2001.
Schröder jest protestantem, ale nie jest zbytnio religijny, np. w trakcie składania przysięgi kanclerskiej w 1998 nie wypowiedział opcjonalnej formuły So wahr mir Gott helfe (niem. Tak mi dopomóż Bóg).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.