Gerard Pierre-Charles (1936 - 10 października 2004, Kuba), polityk i intelektualista haitański.
Z wykształcenia ekonomista, był autorem 16 książek; zwolennik komunizmu, w 1959 współzałożyciel Partii Porozumienia Ludowego, która weszła później w skład Komunistycznej Partii Haiti. W 1960 opuścił Haiti w obawie przed represjami reżimu Duvalierów, pozostawał na emigracji do 1986; uzupełniał wówczas wykształcenie ekonomiczne w Meksyku.
Od lat 90. był jednym z liderów ruchu opozycyjnego wobec prezydenta Aristide'a, którego oskarżał o nadużycie zaufania wyborców, odwrócenie się od spraw najuboższych oraz dążenie do dyktatury. W 2004 współkierowane przez Pierre-Charlesa Porozumienie Narodowe zmusiło Aristide'a do ustąpienia z prezydentury.
W 2003 był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.