Gerard Cieślik, pseudonim „Gienek” (urodzony 27 kwietnia 1927 w Hajdukach), piłkarz, napastnik, zawodnik Ruchu Chorzów.
Jest jednym z najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki nożnej, szczególnie zasłynął strzeleniem dwóch bramek Związkowi Radzieckiemu 20 października 1957 na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W reprezentacji Polski w 46 spotkaniach strzelił 27 bramek. W uznaniu zasług dla polskiej piłki nożnej - jako jedyny były zawodnik, który nie rozegrał w reprezentacji 60 spotkań - został przyjęty do ekskluzywnego Klubu Wybitnego Reprezentanta.
Przez całą swoja karierę piłkarską związany był tylko z jednym klubem Ruchem Chorzów, w barwach którego został trzykrotnym mistrzem Polski (1951, 1952, 1953) i zdobywcą Pucharu Polski (1951). W drużynie "niebieskich" rozegrał w sumie 249 spotkań strzelając w nich 177 bramek (co jest rekordem klubowym). Po zakończeniu kariery piłkarskiej w 1959 roku nie rozstał się z Ruchem Chorzów zostając kolejno trenerem, trenerem młodzieży, łowcą talentów, członkiem zarządu. Obecnie jest honorowym prezesem Ruchu i nadal można go spotkać na każdym meczu tej drużyny. Dzięki swojemu przywiązaniu do barw klubowych stał się prawdziwym symbolem dla kibiców Ruchu.

Największe osiągnięcia

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.