George Walker Bush
Funkcja: 43. Prezydent USA
Okres urzędowania: od 20 stycznia 2001
Poprzednik: William Clinton
Następca: nadal sprawuje urząd
Data urodzin: 6 lipca 1946
Miejsce urodzin: New Haven, Connecticut
Wiceprezydent: Richard Cheney
Zawód: Biznesman
Małżonka: Laura Bush
Partia polityczna: Republikanie

George Walker Bush (urodzony 6 lipca 1946) – prezydent Stanów Zjednoczonych wybrany w roku 2000. Sprawuje urząd od 20 stycznia 2001 roku do chwili obecnej. W wyborach prezydenckich 2 listopada 2004 wybrany został na drugą kadencję. Będzie sprawował urząd do 20 stycznia 2009.
Najstarszy syn prezydenta George'a Busha. Przed wyborem na prezydenta USA pełnił przez dwie kadencje funkcję gubernatora stanu Teksas.
Wybór George'a W. Busha na prezydenta USA w 2000 roku wzbudził w części społeczeństwa amerykańskiego kontrowersje związane z wątpliwościami co do poprawności procesu liczenia głosów. Otrzymał on łącznie mniej głosów niż jego kontrkandydat Al Gore, jednak wygrał dzięki specyfice ordynacji wyborczej w USA. W listopadzie 2004 G. Bush wygrał z wyraźną przewagą reelekcję, pokonując kandydata demokratów Johna Kerry'ego i został wybrany na prezydenta na następne 4 lata.

Polityka Busha

George W. Bush wywodzi się z prawicowego skrzydła Partii Republikańskiej i startował do wyborów pod hasłem "powrotu do starych wartości". Jego dotychczasowa polityka jest wyraźnie pod wpływem neokonserwatystów (polityka zagraniczna i gospodarka) oraz paleokonserwatystów (polityka społeczna), co wywołuje niezadowolenie socjaldemokratycznego rządu Niemiec i liberalnego rządu Francji, a także w części społeczeństwa o poglądach lewicowych. Społeczeństwo amerykańskie jest podzielone, lecz jego większa część popiera tę politykę, co udowodniła wybierając G. Busha na drugą kadencję. Prezydenturę Busha charakteryzuje także kontynuacja polityki jego ojca oraz Ronalda Reagana.

Inicjatywy prezydenta Busha


Do najważniejszych inicjatyw politycznych adminstracji G. W. Busha można jak dotąd zaliczyć:
  • przeprowadzenie przez Kongres USA pakietu ustaw zmniejszających radykalnie podatki, szczególnie dla bogatszych warstw społeczeństwa – ponieważ te obniżki podatków nie były skompensowane cięciami w wydatkach, budżet USA notuje obecnie największe deficyty od czasu II wojny światowej.
  • zwiększenie wydatków wojskowych, mających na celu ochronę USA przed terrorystami.
  • zaostrzenie federalnego prawa karnego i przywrócenie stosowania kary śmierci w procesach prowadzonych przez sądy federalne.
  • przywrócenie projektu budowy Tarczy antyrakietowej SDI, rozpoczętego przez R. Reagana.
  • ogłoszenie Wojny z terroryzmem po zamachach z 11 września.
  • rozpoczęcie działań wojennych w Afganistanie po zamachu 11 września i obalenie rządów Talibów. W wojnie tej Amerykanom pomogli afgańscy rebelianci wyzwalając północną część kraju. Dziś Afganistan jest demokratycznym państwem. Pierwsze wolne wybory w historii tego kraju wygrał Hamid Karzai. Pomimo sukcesu militarnego Amerykanom nie udało się znaleźć terrorysty Osamy bin Ladena.
  • rozpoczęcie działań wojennych w Iraku (II wojna w Zatoce Perskiej) razem z Polską, Wielką Brytanią, Australią, Danią i Hiszpanią, mimo zdecydowanego sprzeciwu większości państw członkowskich ONZ, a także Watykanu.

Kontrowersje podczas wyborów w roku 2000

George W. Bush po długotrwałych sporach sądowych ze swoim konkurentem wiceprezydentem w administracji Clintona Alem Gore'em został wybrany na prezydenta USA, pomimo tego że Al Gore uzyskał więcej głosów wyborców (50 999 tys.) niż Bush (50 456 tys.), ale mniej głosów elektorskich. Zadecydowały o tym wysoce dyskusyjne wyniki wyborów na Florydzie. Gubernatorem tego stanu jest brat Busha – Jeb Bush, który rzekomo naciskał na zaniechanie przeliczenia spornych głosów, mimo stanowiska demokratycznego prokuratora generalnego Boba Butterwortha. Spory ucięły ostatecznie Federalny Sąd Najwyższy i Sąd Najwyższy Stanu Floryda, ale są osoby które nadal uważają, że prawdziwym zwycięzcą był Al Gore. Po zaprzysiężeniu Busha na prezydenta (20 stycznia 2001) niezależnie przeliczono sporne głosy, co wykazało, że przewagą zaledwie kilkudziesięciu głosów wygrał w tym stanie kandydat demokratów. Wyniki te nie zostały uznane za wiarygodne przez zwolenników Georga Busha.

Wojna w Iraku

Mimo sprzeciwu ONZ, Ameryka wraz ze swoimi sojusznikami (w tym Polską) dokonała interwencji w Iraku (Druga wojna w Zatoce Perskiej). Powodem była chęć zniszczenia broni masowego rażenia będącej podobno w posiadaniu dyktatora oraz zaprowadzenie demokracji w tym kraju. Wojna okazała się militarnym sukcesem. W ciągu miesiąca zdobyto Bagdad, a notowania Busha były wtedy najwyższe w historii. W przeciągu następnych miesięcy aresztowano większość członków dawnego reżimu z Saddamem Husajnem na czele. W czasie działań wojennych w dużym stopniu Amerykanom pomogli kurdyjscy rebelianci wyzwalając miasto Mosul. Pomimo wszystkich sukcesów militarnych tej operacji, broni masowego rażenia do tej pory jeszcze nie znaleziono, aczkolwiek poszukiwania trwają. Komisja Senatu USA dowiodła, że rząd Busha nie posiadał rzetelnych dowodów na istnienie tej broni, choć twierdził, że je ma.

Inne

Żoną Busha jest od 1977 Laura Welch. Mają córki bliźniaczki Barbarę i Jennę urodzone w 1981. Sam prezydent jest człowiekiem głęboko wierzącym. Należy do kościoła metodystycznego. Religia pomogła mu się wyrwać z alkoholizmu w drugiej połowie lat 80.
George Bush został dwukrotne wybrany "Człowiekiem Roku" tygodnika Time. Pierwszy raz w roku 2000, a drugi w 2004.
George W. Bush
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.