George_Marshall -
George Catlett Marshall (urodzony 31 grudnia 1880 w Uniontown w stanie Pennsylvania - zmarł 16 października 1959) - amerykański generał i polityk.
Od 1901 roku w armii amerykańskiej. Do czasu wybuchu II wojny światowej pełnił wiele funkcji związanych ze szkoleniem, planowaniem oraz modernizacją uzbrojenia. W roku 1939 został wybrany przez Roosevelta na szefa sztabu i pełnił tę funkcję do 1945 roku. W latach 1947-1949 był sekretarzem stanu w ekipie Harry'ego Trumana.
Uważany jest za współtwórcę doktryny Trumana oraz twórcę planu pomocy gospodarczej dla Europy "European Recovery Program", od jego imienia nazwanego "Planem Marshalla". Plan ten został zrealizowany w latach 1948-1951 - brało w nim udział 15 państw europejskich i Turcja, a od 1949 r. także RFN i Jugosławia. Państwa bloku wschodniego, Finlandia i ZSRR odmówiły udziału, uznając plan za „imperialistyczny spisek”.
W roku 1949 zrezygnował z pracy w Departamecie Stanu i został przewodniczącym Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. W latach 1953-1954 był sekretarzem obrony USA.
W uznaniu zasług w stworzeniu "Planu Marshalla" w roku 1953 został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.
Link zewnętrzny:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.