Geometria nieeuklidesowa to odmiana geometrii, w której w przeciwieństwie do geometrii euklidesowej nie obowiązują wszystkie z pięciu aksjomatów opublikowanych w dziele Elementy wydanym około 300 p.n.e. przez Euklidesa.
W geometrii nieeuklidesowej obowiązują pierwsze cztery aksjomaty Euklidesa natomiast piąty z nich (postulat równoległości) jest nieprawdziwy. Wszystkie geometrie nieeuklidesowe wraz z geometrią euklidesową tworzą geometrię absolutną.
Przykładami geometrii nieeuklidesowych są: Wielki wkład w rozwój tych geometrii wnieśli Mikołaj Łobaczewski, János Bolyai, Carl Friedrich Gauss, Georg Riemann, David Hilbert.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.