To nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, które są oparte na informacji zawartej w podstawowych jednostkach dziedziczności - genach. (genom
Za prekursora genetyki uważa się czeskiego zakonnika Grzegorza Mendla.
Sformułował on podstawowe zasady dziedziczności, tak zwane prawa Mendla.
Hipermutacje to takie mutacje, którychgenów kodujących przeciwciała, dzięki czemu dochodzi do zwiększenia wariantów przeciwciał u danego osobnika. Konsekwencją tego zjawiska jest możliwość bardziej swoistego dopasowania się przeciwciała do antygenu. .
Zasadowe białka wchodzące w skład chromatyny, neutralizujące jej kwasowy charakter, o niewielkiej masie cząsteczkowej (poniżej 23 kDa). Charakteryzują się dużą zawartością aminokwasów zasadowych, zwłaszcza lizyny i argininy.
Wyróżnia się pięć typów histonów: H2A, H2B, H3 i H4 - tworzące rdzeń nukleosomu oraz H1 - histon spinający.
Wszystkie histony są białkami niezwykle konserwatywnymi ewolucyjnie i występują u wszystkich organizmów (z nielicznymi wyjątkami dla H1).
To osobnik (komórka) posiadający identyczne allele danego genu (np. aa lub AA) w chromosomach. Homozygoty wytwarzają zawsze gamety jednakowego typu - identyczne pod względem materiału genetycznego. Homozygotyczność może dotyczyć jednego, kilku lub nawet wszystkich genów w organizmie.
Wyróżniamy dwa rodzaje homozygot: homozygota dominująca - sytuacja, gdy oba allele danego genu są dominujące (zapis, np.
Organizm (komórka), w której oba dominujące (AA). Organizm (komórka) może być homozygotą dominującą pod względem większej liczby genów (np. AA, BB, CC). W przypadku innych genów może być heterozygotą (Dd, Ee) lub homozygotą recesywną (ff, gg). .
Organizm (komórka), w której oba recesywne (aa). Organizm (komórka) może być homozygotą recesywną pod względem większej liczby genów (np. aa, bb, cc). W przypadku innych genów może być heterozygotą (Dd, Ee) lub homozygotą recesywną (ff, gg). .
Zjawisko polegające na tym, że czynnik występujący w przyrodzie, szkodliwy dla organizmu w większych dawkach, w małych dawkach działa nań korzystnie. Niepotwierdzonym oficjalnie, ale bardzo obszernie udokumentowanym przykładem hormezy jest hormeza radiacyjna. .
Hipotetyczny korzystny wpływ małych dawek promieniowania jonizującego na żywe organizmy, polegający m. in. na zmniejszeniu prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwory złośliwe i inne choroby o podłożu genetycznym. .
Hybryda (mieszaniec, hybryd) osobnik powstały w wyniku skrzyżowania dwóch organizmów rodzicielskich należących do odrębnych taksonów (ras, odmian, podgatunków a nawet gatunków).
Mieszańce międzygatunkowe nazywane są bastardami. Metody hybrydyzacji stosuje się często w produkcji roślinnej.
Inaczej krzyżowanie.
1) w biologii
to proces kojarzenia dwóch osobników o odmiennym genotypie (hybryda). W wyniku hybrydyzacji powstaje hybrydyzacji międzygatunkowej mieszańce mogą być jednak niepłodne.
Za informację genetyczną odpowiedzialny jest kwas deoksyrybonukleinowy (DNA)
informacja dziedziczna zapisana za pomocą kodu genetycznego, dotycząca struktury białek oraz różnych rodzajów Brnie na Morawach ogłosił niezwykle ciekawe wyniki swoich prac nad przekazywaniem cech.
(Szkocji, dotowaną przez Brytyjską Komisję Nauk Biotechnologicznych i Biologicznych (Biotechnology and Biological Sciences Research Council).
Instytut Roslin znany jest w świecie w związku z sukcesami w klonowaniu i inżynierii genetycznej. Do największego sukcesu jednostki należy stworzenie owcy Dolly w Iana Wilmuta.
link zewnętrzny
[http://www. roslin. ac. uk/ Instytut Roslin].
Jest to część sekwencji genu, która nie koduje sekwencji
polipeptydu, a jedynie rozdziela kodujące eksony. Nie jest to jednak "śmieć genetyczny" - jak wskazują najnowsze badania, introny kodują specyficzne RNA, które mogą regulować syntezę białek.
Po przepisaniu sekwencji genu z rybosomów.
Zobacz też: przegląd zagadnień z zakresu biologii.
To kwasu deoksyrybonukleinowego (tj. DNA) tworząc zupełnie nowe organizmy lub tylko je w małym stopniu zmieniając.
Najnowsze techniki bezpośredniego manipulowania materiałem genetycznym:
Transformacja – polega na przeniesieniu informacji z komórki dawcy do komórki biorcy w postaci wolnego DNA. Informacja pochodzi z nukleoidu bakterii.
bakteriofagów (nazwanych wektorami) z jednej komórki do drugiej.
Organellum znajdujące się w każdej komórce eukariotycznej (wyjątek to komórki tracące jądro w procesie dojrzewania, np. erytrocyty ssaków).
Rolą jądra komórkowego jest przechowywanie informacji zawartej w enzymów czy innych cząsteczek. Jądro otoczone jest podwójną błoną białkowo-lipidową. Poprzez pory w tejże błonie do cytoplazmy przenoszone są tylko fragmenty RNA; DNA nie opuszcza jądra.