To nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, które są oparte na informacji zawartej w podstawowych jednostkach dziedziczności - genach. (genom
Za prekursora genetyki uważa się czeskiego zakonnika Grzegorza Mendla.
Sformułował on podstawowe zasady dziedziczności, tak zwane prawa Mendla.
To nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, które są oparte na informacji zawartej w podstawowych jednostkach dziedziczności - genach. (genom
Za prekursora genetyki uważa się czeskiego zakonnika Grzegorza Mendla.
Sformułował on podstawowe zasady dziedziczności, tak zwane prawa Mendla.
(ilościowa), to dziedzina badań naukowych zajmująca się zagadnieniami zmienności (selekcja, dziedziczne, migracja, czynniki losowe, także w kojarzeniu się par) i dziedziczenia. . . .
, nukleoid (Chromosom bakteryjny) obszar cytoplazmy komórek prokariotycznych, w którym znajduje się kolista nić kwasu deoksyrobonukleinowego nie oddzielonego żadną błoną od pozostałych elementów tej komórki (dlatego określanie nukleoidu, jako jądra komórkowego jest niepoprawne).
Zobacz też: plazmid, przegląd zagadnień z zakresu biologii.
Wszystkie geny komórki. Kompletny zespół czynników dziedziczenia zawarty w zredukowanej liczbie chromosomów osobnika
Zobacz też: przegląd zagadnień z zakresu biologii.
Jest to skład genetyczny danego organizmu. Można go wyrazić symbolicznie za pomocą oznaczeń aa, AA lub Aa, gdzie aa i AA oznaczają homozygotę pod względem tego genu, a Aa oznacza heterozygotę.
Przykład: świnki morskie o genotypach BB i Bb są podobne fenotypowo, to znaczy obie mają czarną sierść. Po skrzyżowaniu świnki czarnej BB ze świnką brązową (homozygotą bb) otrzymuje się osobniki wyłącznie czarne (heterozygoty Bb).
C5H5N5O 2amino6oksypuryn. Tworzy komplementarną parę z cytozyną (C).
Guanina to biała substancja krystaliczna nierozpuszczalna w wodzie.
Zobacz też: adenina, cytozyna, uracyl, tymina.
Posiadanie haploidalnego genomu. Organizm (komórka) haploidalna ma n chromosomów. Z połączenia dwóch komórek haploidalnych (np. plemnik i komórka jajowa) powstaje organizm diploidalny (2n). .
Stanowi 80% zawartości chromatyny w jądrze. Jest nieaktywna genetycznie, tzn. nie zawiera informacji genetycznej. Jest bardzo skondensowana, wykorzystywana w procesie transkrypcji. Wyróżnia się jej 3 typy: fakultatywna, interaktywna, konstytutywna. .
Y to autosomów w garniturze chromosomów organizmów eukariotycznych.
Ich obecność lub ich ilość w stosunku do ilości autosomów u danego osobnika determinuje płeć. .
To osobnik (komórka) posiadający zróżnicowane allele tego samego chromosomach homologicznych. Gamety osobnika heterozygotycznego mogą być różne, tzn mogą zawierać zupełnie odmienny materiał genetyczny.
Określenie "heterozygota" implikuje, że dany gen może występować w co najmniej dwóch postaciach. Kombinacja Aa oznacza, że jeden allel genu ma charakter dominujący (A) nad drugim (a), to znaczy, że w fenotypie osobnika heterozygotycznego będzie on w jakiś sposób brał przewagę nad allelem recesywnym.