• Ta strona odnosi się do stopnia wojskowego. Tutaj znajdziesz informację o generale jako przełożonym zakonu.
Generał (łac.generalis - główny, nadrzędny) - stopień wojskowy.
Wprowadzony do obiegu w XVI wieku we Francji. W Polsce od XVII wieku, początkowo jako stopień dowódczy wojsk zaciężnych, później także na oznaczenie dowódców artylerii.

W Wojsku Polskim:

We współczesnym Wojsku Polskim istnieją cztery stopnie generalskie w wojskach lądowych i lotnictwie, przeznaczone dla najwyższych dowódców z tych korpusów osobowych:
  • generał (dawniej generał armii) (****)
  • generał broni (***)
  • generał dywizji (**)
  • generał brygady (*)
W marynarce wojennej odpowiadają im stopnie admiralskie.
Insygniami generała są gwiazdki na pagonach (odpowiednio od jednej do czterech) i wężyk generalski (tak na pagonach, jak i na otoku), lampasy na spodniach, a także proporczyk generalski.
Obecnie w Wojsku Polskim służy 96 generałów.

W innych armiach:

Rosja

USA

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.