Gemenea -

Gemenea - wioska położona na południowej Bukowinie (Rumunia), nad, leżąca nad potokiem o tej samej nazwie. Liczy około 2500 mieszkańców, dziś już prawie wyłącznie Rumunów. Przed drugą wojną wieś była zdominowana przez Niemców. Mieszkało tu też trochę Polaków, lecz ostatni zmarli kilkanaście lat temu. W okresie międzywojennym było tu trochę rodzin huculskich, lecz dziś już się w pełni zrumunizowali. Mieszkańcy są w zasadzie prawosławnymi, we wsi jest cerkiew. Sklepów jest dziesięć, oprócz tego są bary. Poczty nie ma, lecz jest listonosz. Szkoła czteroklasowa. Gemenea to dogodne miejsce uzupełnienia zapasów, w drodze na Rarau z Gury Humora lub z Frasin. Z inicjatywy jednej nauczycielki jest w tej chwili remontowany dom kultury, w którym można będzie wynająć pokoje. Samochodem nie da się wjechać wyżej, za Gemeneę.
Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.