Gazeta Robotnicza została powołana do życia w Berlinie w 1896 przez polskich socjalistów działających w socjaldemokracji niemieckiej (SPD), od 1896 organ Polskiej Partii Socjalistycznej. Od początku XX wieku wydawana w Katowicach, w dwudziestoleciu międzywojennym organ Okręgowego Komitetu PPS Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
W 1928 redaktorem naczelnym "GR" został Henryk Sławik.
------
Tytuł Gazeta Robotnicza nosił także lokalny dziennik wydawany na Dolnym Śląsku. W okresie PRL organ Komitetu Wojewódzkiego PZPR we Wrocławiu). W III RP po prywatyzacji przekształcił się w Robotniczą Gazetę Wrocławską, następnie w Gazetę Wrocławską, która w 2004 roku została połączona ze Słowem Polskim w jeden dziennik - Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.