Gaston Thorn (ur. 3 września 1928 w mieście Luksemburg) - polityk luksemburski, przewodniczący Komisji Europejskiej w latach 1981-1985.
W czasie drugiej wojny członek ruchu oporu, spędził kilka miesięcy w więzieniu. Po wojnie studiował prawo w Montpellier, Lozannie i Paryżu, a następnie praktykował je w Luksemburgu. Polityką zajął się w 1959 r., wstępując do liberalnej Partii Demokratycznej, której przewodniczącym był od 1961 r.
W latach 1969-1980 był ministrem handlu zagranicznego i ministrem spraw zagranicznych Luksemburga. W latach 1974-1979 był premierem kraju, w okresie 1977-1980 ministrem gospodarki. W latach 1959-1969 był też członkiem Parlamentu Europejskiego.
W 1980 r. Thorn został wybrany na przewodniczącego Komisji Europejskiej, zastępując na tym stanowisku Roya Jenkinsa i obejmując stanowisko 12 stycznia 1981 r. Był postrzegany jako człowiek związany z prezydentem Francji Valéry Giscardem d'Estaing i rzecznik interesów francuskich w polityce europejskiej.
Chociaż Thorn osobiście nie był zbyt ekspansywnym przewodniczącym, za jego kadencji Komisja rozszerzała swoje prerogatywy, kosztem krajów narodowych i Parlamentu Europejskiego, z którym Komisja była w stałych zmaganiach. Przygotował w ten sposób grunt pod jeszcze większe znaczenie Komisji za swojego następcy, Jacquesa Delors.
Po odejściu ze stanowiska Thorn przeszedł do sfery biznesu, zostając prezesem największej luksemburskiej kompanii medialnej. Obecnie jest prezesem Banque Internationale de Luxembourg.
Thorn pozostał aktywny w polityce międzynarodowej, jako prezes International European Movement oraz członek Trilateral Commission i Jean Monnet Committee. Był też przewodniczącym Międzynarodówki Liberalnej, grupującej liberalne partie polityczne - obecnie jest jej honorowym przewodniczącym.
Jest żonaty (Liliane Thorn-Petit, dziennikarka).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.