Gandawa (flam. Gent, fr. Gand), miasto w północno-zachodniej części Belgii, w regionie Flandrii, stolica prowincji Flandria Wschodnia. Leży przy ujściu rzeki Leie (fr. Lys) do Skaldy, przez kanał Terneuzen ma dostęp do Morza Północnego. Tworzy aglomerację, w skład której, prócz Gandawy, wchodzi 6 miast, największe z nich: Mont-St-Amand, Gentbrugge. Liczba mieszkańców: 226 tys. (1995), 229 tys. (2004).

Historia

Gandawa -
z beffroi, w głębi kościół św. Mikołaja
Region Gandawy był zamieszkany od czasów Celtów. Nazwa miasta (flamandzkie Gent) pochodzi z celtyckiego słowa 'ganda' oznaczającego miejsce zbiegu, połączenia, np. dwóch rzek (w tym przypadku ujście rzeki Leie do Skaldy). Nie ma pisemnych przekazów na temat miasta z czasów rzymskich, ale badania archeologiczne potwierdzają, że region Gandawy był nadal zamieszkiwany.
Od VII wieku w Gandawie istniały dwa ważne opactwa, Sint-Pieters (625-650, św. Piotra) i Sint-Baafs (650, św. Bawona). Miasto rozrastało się wokół kilku ośrodków - opactw i centrum handlowego. Około 800 r. miasto musiało być na tyle ważnym ośrodkiem, że Ludwik I Pobożny, syn Karola Wielkiego mianował Einharda, biografa Karola Wielkiego, na opata obu klasztorów.
Między XII a XV wiekiem Gandawa przeżywała okres intensywnego rozwoju w oparciu o handel i sukiennictwo. W tym czasie była jednym z największych miast poza Włochami, ustępując jedynie Paryżowi. Szacuje się, że w XIII-XV w. w granicach murów miejskich żyło od 60 tys. do 65 tys. ludzi. Podczas wojny trzydziestoletniej miasto znacznie ucierpiało.
W walkach o wyzwolenie Gandawy, w dniach 11-14 września 1944, brała udział polska Pierwsza Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka.

Gospodarka

Ważny port morski. Podstawę gospodarki stanowi dobrze rozwinięty przemysł włókienniczy (głównie bawełniany), elektromaszynowy, chemiczny, przetwórstwa spożywczego, skórzany. Duży ośrodek hodowli kwiatów. Ośrodek kulturalno-naukowy, siedziba placówek badawczych, szkół wyższych, w tym uniwersytetu flamandzkiego, założonego w 1817. Ważny węzeł komunikacji drogowej i kolejowej.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Gandawa należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Belgii.
Znane zabytki:
  • katedra św. Bawona (XIII-XVI w.) - we wnętrzu cenne dzieła sztuki, m.in. jedno z najbardziej znanych dzieł malarstwa zachodniego, uznawane za najwybitniejsze dzieło gotyckiego malarstwa flamandzkiego - Ołtarz Baranka Mistycznego Huberta i Jana van Eyck
  • romańsko-gotycki kościół św. Mikołaja
  • klasztor św. Piotra i ruiny klasztoru św. Bawona
  • ratusz z XVI wieku
  • zamek Gravensteen z IX-XII wieku, przebudowany w XVI wieku.
Co pięć lat ma w Gandawie miejsce słynna wystawa-festiwal kwiatów (Floralies Gantoises).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.