Gall Anonim, także Anonim zwany Gallem (data urodzenia nieznana - zmarł ok. 1116) - pierwszy kronikarz historii Polski, autor Kroniki polski.
Żył w czasach Bolesława Krzywoustego. Do Polski przybył najprawdopodobniej z klasztoru na Węgrzech około 1110, a kronikę pisał prawdopodobnie na życzenie kanclerza Michała Awdańca. Był mnichem, prawdopodobnie benedyktynem, urzędnikiem kancelarii królewskiej. Chociaż nie znamy jego pochodzenia, przypuszcza się, że był Francuzem (stąd nazwa Gall). Kronikę napisał w latach 1112-1116.

Linki zewnętrzne

Tekst Kroniki Galla Anonima
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.