Gagauzja, także Terytorium Autonomiczne Gagauzja, to republika autonomiczna, położona w południowej części Mołdawii.
Powstanie republiki zostało proklamowane latem 1990 roku. Republikę o powierzchni 1832 km² zamieszkuje około 170 tys. osób. Mieszkają tu głównie Gagauzi (grupa etniczna pochodzenia tureckiego, wyznająca prawosławie) stanowiący ok. 80 % ludności republiki. Na obszarze tym mieszkają także Bułgarzy (szczególnie wieś Kirsovo). Językami urzędowymigagauski, mołdawski i rosyjski. Stolicą Gagauzji jest Komrat - miasto liczące ok. 30 tys. mieszkańców. Istnieje tutaj uniwersytet na którym można spotkać nie tylko studentów miejscowych, ale także młodzież z Turcji.
W republice tej, podobnie jak w Naddniestrzu, istnieją tendencje separatystyczne.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.