Gady naczelne
-->
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Gromada: gady
Podgromada: diapsydy
Nadrząd: gady naczelne
Nazwa systematyczna
Archosauria

Gady naczelne czyli Archozaury (Archosauria - z gr. archos - władca + sauros - jaszczur) — nadrząd diapsydalnych gadów obejmujący zaawansowane ewolucyjnie rzędy gadów. Pojawiły się w późnym permie (ok. 250 mln lat temu), a szczyt rozwoju osiągnęły w erze mezozoicznej. To jedyna grupa gadów z zębami osadzonymi tekodontycznie - w zębodołach. Ich potomkowie - dinozaury zdominowali królestwo ziemskich kręgowców przez większość ery mezozoicznej. Wiele z nich osiągało potężne rozmiary, a niektóre przeszły na dwunożny tryb życia.
Gady naczelne stanowią grupę, która odniosła największy sukces w historii rozwoju ziemskich kręgowców. Dzisiaj jest reprezentowana przez ptaki pochodzące od dinozaurów oraz krokodyle.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.