Gabriel Narutowicz
Funkcja: Prezydent Państwa
Okres urzędowania: 1922 – 1922
Poprzednik: (Naczelnik Państwa) Józef Piłsudski
Następca: Maciej Rataj
Data urodzin: 17 marca 1865
Data śmierci: 16 grudnia 1922
Zawód: inżynier
Partia polityczna: brak

Gabriel Narutowicz (urodzony 17 marca 1865 w Telszach - zginął w zamachu 16 grudnia 1922) - pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Pochodził ze Żmudzi z tamtejszej szlachty. Dużą część życia spędził w Szwajcarii jako profesor i nauczyciel akademicki, członek masonerii. Wybrany na prezydenta z inicjatywy PSL "Wyzwolenie", zaprzysiężony został 11 grudnia 1922.
Zginął w zamachu w "Zachęcie" 16 grudnia 1922, o godzinie dwunastej, zastrzelony przez związanego z endecją malarza - Eligiusza Niewiadomskiego.
Był wybitnym konstruktorem oraz inżynierem (profesorem Politechniki w Zurychu).
Brat Gabriela Narutowicza - Adam, obywatel litewski, był członkiem litewskiej namiastki parlamentu - Taryby.


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.