Głos Ameryki to radiostacja należąca do rządu Stanów Zjednoczonych nadająca programy dla zagranicy po angielsku i w innych językach. Głos Ameryki znany jest również pod skrótową nazwą VoA pochodzącą od nazwy angielskiej - Voice of America. Audycje Głosu Ameryki dostępne są na falach krótkich, za pośrednictwem satelitów oraz przez naziemne nadajniki FM w miejscach, gdzie znajdują się amerykańskie bazy wojskowe.
W latach zimnej wojny Głos Ameryki wraz z BBC i RWE uważany był przez władze komunistyczne za "rozgłośnię dywersyjną" i w związku z tym programy w języku polskim były zagłuszane (acz z mniejszą zajadłością niż programy Wolnej Europy). Poza informacjami politycznymi w audycjach polskiej redakcji starano się wówczas pokazywać także różne aspekty życia na zachodzie nie znane w komunistycznej rzeczywistości. Głos Ameryki był więc swego rodzaju oknem wystawowym, przez które można było zajrzeć w kolorowy świat wolnego społeczeństwa.
Obecnie Głos Ameryki nie nadaje audycji w języku polskim.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.