Gładki Wierch (słow. Hladký štít) – najniższy (2065 m n.p.m.) szczyt głównej grani Tatr w obszarze Tatr Wysokich, jednocześnie zwornik dla odchodzących od grani Kop Liptowskich (na terytorium Słowacji). Leży pomiędzy granią Kotelnicy i Walentkową (Walentowym Wierchem) w grani głównej. Od Walentowej oddzielona jest Gładką Przełęczą, z której poprowadzone było wygodne wejście na szczyt (droga jest zamknięta). Nazwa szczytu pochodzi od stromo opadających trawiastych zboczy, niebezpiecznych dla pasących się na nich zwierząt (bydła i koni).
W latach 1929 – 1930 na szczycie znajdowała się zimowa stacja badawcza meteorologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.