Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowiczaszlak turystyczny, znakowany kolorem czerwonym, prowadzący od Świeradowa Zdroju do Paczkowa przez najciekawsze partie Sudetów.
Koncepcja szlaku pojawiła się na posiedzeniu komisji sudeckiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w 1947 r., rok później zaczęto prace nad znakowaniem szlaku. W 1973 r. szlakowi nadano imię Mieczysława Orłowicza w uznaniu jego zasług dla turystyki i krajoznawstwa.
Na przestrzeni lat przebieg szlaku ulegał pewnym modyfikacjom. Obecnie rozpoczyna się w Świeradowie Zdroju, prowadzi przez Góry Izerskie (Wysoka Kopa, Wysoki Kamień) do Szklarskiej Poręby, następnie przez Karkonosze (Wodospad Kamieńczyka, Szrenica, Wielki Szyszak, Śnieżka) do Karpacza; kolejnymi etapami są Rudawy Janowickie (Skalnik) do Krzeszowa, Góry Kamienne i Góry Czarne do Jedliny Zdroju; Góry Sowie (Wielka Sowa), Przełęcz Srebrna oddzielająca je od Gór Bardzkich. Dalej, interesującą miejscowością na szlaku są Wambierzyce, skąd trasa prowadzi w Góry Stołowe (Skalne Grzyby, Szczeliniec Wielki, Błędne Skały) i do sudeckich uzdrowisk: Kudowy Zdroju, Duszników Zdroju; dalej: Góry Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Wodospad Wilczki, Lądek Zdrój, Góry Złote. Końcowym punktem szlaku jest miejscowość Paczków.
Całkowita długość szlaku 350 km, zakładany czas przejścia 87 godzin.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.