Gąsienica_(larwa) -
Gąsienica — forma larwy u motyli i błonkówek z podrzędu rośliniarek, jedno ze stadiów rozwoju. Gąsienice w odróżnieniu od motyla posiadają silną żuwaczkę, którą mogą pobierać pokarm, który z kolei dostarcza budulca i energii do kolejnych przeobrażeń. Gąsienica posiada również oczka proste umieszczone po sześć z każdej strony głowy. Są to prymitywne narządy rejestrujące tylko światło i cień.
Wydłużone ciało gąsienicy składa się z segmentów. Pokrywa je miękki elastyczny oskórek, na którego powierzchni mogą występować kolce lub szczecinki. Trzy pary nóg tułowiowych oraz dodatkowe odnóża odwłokowe (posuwki). W wardze dolnej gruczoły przędne, z których wydzieliny tworzy się oprzęd. Zazwyczaj stadium larwlne trwa miesiąc lub dwa, a jeśli owad zimuje w formie larwy, to nawet dziesięć. Rozwój trociniarek i przezierników może przedłużyć się do kilku lat.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.