Góry_Skaliste -
w Rocky Mountains National Park
Góry Skaliste (ang. Rocky Mountains), wschodnie łańcuchy Kordylierów, ciągnące się na długości ok. 3 tys. km, od rzeki Liard Kolumbia Brytyjska do rzeki Rio Grande w stanie Nowy Meksyk.
Zbudowane są ze skał osadowych i wulkanicznych, a swą wysokogórską rzeźbę zawdzięczają działaniu lodowca. Na północ od gór leży wyżyna Yellowstone, na wschodzie rozciąga się obszar zwany Wielkimi Równinami.
Najwyższy szczyt kanadyjski: Robson (3954 m n.p.m.), najwyższy szczyt na obszarze USA (i w ogóle Gór Skalistych) - Elbert (4399 m n.p.m.).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.