Fulgencio_Batista -

Fulgencio Batista (1901-73)
Fulgencio Batista y Zaldívar (urodzony 16 stycznia 1901 - zmarł 6 sierpnia 1973) kubański polityk, generał i dyktator w latach 1952-1959.
Batista wstąpił do armii w roku 1921. W roku 1933 przewodził tzw. buntowi sierżantów, który obalił tymczasowy rząd Carlosa Manuela de Céspedesa, który wcześniej usunął rząd gen. Gerardo Machado y Moralesa. Prezydentem został mianowany Ramon Grau, ale Batista, obejmując stanowisko szefa sztabu armii, sprawował faktyczną kontrolę nad poczynaniami prezydenta. W październiku 1940 roku Batista został wybrany prezydentem i był nim do 1944 roku. Później ze względów konstytucyjnych nie mógł być wybrany ponownie. Udał się na dobrowolną emigrację na Florydę, aby powrócić na Kubę w roku 1952.
W wyniku wojskowego zamachu stanu 10 marca 1952 roku usunął prezydenta Carlosa Prio Socarrasa i stał się dyktatorem. Politycznie oznaczało to odrzucenie konstytucji i nawiązanie dobrych stosunków z USA i kręgami zorganizowanej przestępczości. Jego rządy cechowały się brutalnością i powszechną korupcją. Kuba stała się dogodnym miejscem robienia interesów dla amerykańskich firm, a także popularnym miejscem turystyki amerykańskiej.
Pod koniec lat 50. na tle narastającego kryzysu ekonomicznego doszło do oporu wobec rządów Batisty. Kubańczycy mieli dość bycia obywatelami drugiej kategorii we własnym kraju. Jednym z przeciwników dyktatora był młody prawnik Fidel Castro. Początkowo chciał prawnie doprowadzić do ustąpienia Batisty, lecz nie udało mu się to. Po ataku na koszary Castro został pojmany i osadzony w więzieniu w roku 1953. Na mocy amnestii został ułaskawiony w maju 1955 roku i udał się na emigrację do Meksyku i USA.
Reżim Batisty został obalony 1 stycznia 1959 roku, a on sam uciekł na Dominikanę. Później przebywał na emigracji w Portugalii i Hiszpanii. Umarł w miejscowości Guadalmina w Hiszpanii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.