Friedrich Hartjenstein (ur. 3 lipca 1906, zm. ok. 1954), komendant m. in. obozu koncentracyjnego Auschwitz II w latach 1943-1944, Sturmbannführer SS.
Służył w Wehrmachcie, skąd w 1938 przeszedł do formacji Waffen-SS. Dowodził kompanią wartowniczą w KL Sachsenhausen. Od 1940 do 1942 służył w SS Totenkopf. Był funkcjonariuszem Głównego Urzędu Administracji i Gospodarki SS (WVHA Wirtschaftsverwaltungshauptamt). Podlegały mu sprawy zatrudnienia więźniów. Stąd trafił do Birkenau. Po półrocznej służbie na stanowisku komendanta Auschwitz II, w maju 1944 został przeniesiony na identyczną posadę do KL Natzweiler. Po wojnie sądzony przez brytyjski trybunał w Wuppertalu i skazany na karę śmierci (5 czerwca 1946); ten sam wyrok wydał francuski trybunał wojskowy w procesie załogi KL Natzweiler (2 lipca 1954), ale do egzekucji nie doszło. Hartjenstein zmarł wkrótce w więzieniu w Metz we Francji po długiej chorobie.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.