Franklin_Delano_Roosevelt -
Franklin Delano Roosevelt (ur. 30 stycznia 1882 r. - zm. 12 kwietnia 1945 r.) - amerykański polityk, 32. prezydent USA. Czterokrotnie wybierany, z ramienia Partii Demokratycznej, w latach 1933-1945. Jedyny w historii prezydent USA pełniący urząd dłużej niż dwie kadencje, co doprowadziło do uchwalenia w 1947 roku 22 poprawki do konstytucji, ograniczającej liczbę sprawowanych kadencji do dwóch (wcześniej było to tylko prawo zwyczajowe).
W 1904 ukończył Uniwersytet Harvarda, a w 1908 uzyskał tytuł doktora praw (J.D. - skrót od łac. Juris Doctor, ang. Doctor of Law) na Columbia University. W 1905 roku ożenił sie ze swoją daleką kuzynką Eleanor Roosevelt.
Karierę polityczną rozpoczął w 1910 roku jako senator ze Stanu Nowy Jork. Od 1928 roku był gubernatorem stanu Nowy Jork. W czasie wielkiego kryzysu zrealizował plan Nowy Ład (New Deal), który polegał głównie na interwencjonizmie państwowym. Nawiązał stosunki dyplomatyczne z ZSRR, a w okresie II wojny światowej był rzecznikiem ścisłej współpracy ze Stalinem. Był uczestnikiem spotkań Wielkiej Trójki w Teheranie (1943) i w Jałcie (1945). Zarzucano mu zbytnią uległość i ufność wobec Stalina, przez co wydał zgodę na hegemonię ZSRR po II wojnie światowej w Europie Środkowej i Wschodniej. Sądzi się, że był współorganizatorem ONZ i powojennego układu sił na świecie.
Od dzieciństwa cierpiał z powodu następstw polio, starał się nie pokazywać swojego kalectwa, ale niekiedy musiał używać wózka inwalidzkiego. Zmarł z powodu krwotoku mózgowego w trakcie swej czwartej kadencji.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.