Frank Bainimarama, właść. Josaia Voreqe Bainimarama (ur. 27 kwietnia 1954), dowódca wojskowy Fidżi, szef państwa w 2000.
Od 1975 służył w marynarce Fidżi, dochodząc do stopni oficerskich. W 1986 jako komandor porucznik brał udział w pracach międzynarodowych sił pokojowych ONZ na górze Synaj. W latach 1988-1997 dowódca marynarki Fidżi, od 1997 (do 1998 jako p.o.) szef sztabu generalnego; w kwietniu 1999 zastąpił Ratu Epeli Ganilau na stanowisku dowódcy armii.
29 maja 2000, w ramach akcji przeciwdziałania puczowi George Speighta, przejął kontrolę nad państwem i nakłonił do ustąpienia prezydenta Kamisese Marę. W lipcu 2000 przekazał władzę nowemu prezydentowi, Josefie Iloilo.
W 2001 Bainimarama oraz pułkownik Sitiveni Rabuka zostali oskarżeni przez byłego prezydenta Marę oraz odsuniętego również w wyniku wydarzeń maja 2000 premiera Mahendrę Chaundhry'ego o faktyczne inspirowanie puczu Speighta i działanie jedynie w celu przejęcia władzy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.