François Noel Babeuf (ur. 23 listopada 1760, zm. 27 maja 1797) - radykalny polityk francuski z okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej.
Z powodu jakichś nieprawidłowości w urzędowaniu zawikłany w proces. Z jakobina stał się wrogiem Robespierre'a i w wydawanym przez siebie radykalnym dzienniku "Le Tribun du peuple" propagował (pod pseudoninem Cajus Gracchus) zniesienie własności osobistej i wspólnotę dóbr. Przez zdradę udowodniono Babeufowi, że w tajemnicy już od 1795 organizował spisek komunistyczny, liczący tysiące zwolenników (Towarzystwo Równych) i przygotowywał przewrót. Aresztowany w 1796, zginął wkrótce na gilotynie. Komunistyczne zasady Babeufa noszą nazwę babeufizmu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.