Franciszek_Macharski -
Franciszek Macharski, urodzony 20 maja 1927 roku w Krakowie w rodzinie inteligenckiej, niemal całe życie spędził w tym mieście oprócz pięcioletnich studiów teologicznych we Fryburgu w Szwajcarii. Wyświęcony na księdza 2 kwietnia 1950 roku przez kardynała Adama Stefana Sapiehę. Od 6 stycznia 1979 roku arcybiskup krakowski, święcenia biskupie otrzymał z rąk papieża Jana Pawła II, uroczysty ingres do katedry wawelskiej nastąpił 28 stycznia 1979 roku. Od 30 czerwca 1979 roku kardynał. Kardynał tytularny kościoła S. Giovanni a Porta Latina. Jest Przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski do spraw Nauki Katolickiej. Przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i przewodniczył Komisji Episkopatu do spraw Apostolstwa Świeckich. Jest członkiem czterech kongregacji watykańskich:
  • do spraw wychowania katolickiego
  • duchowieństwa
  • biskupów
  • zakonów
Był bliskim przyjacielem papieża Jana Pawła II
Papież Benedykt XVI przeniósł go na jego prośbę na emeryturę 3 czerwca 2005.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.