Święty Franciszek Ksawery (Francisco Xavier) urodził się 7 kwietnia 1506 na zamku Xawier w Hiszpanii. Podczas studiów w Paryżu zapoznał się z bł. Piotrem Favre, a za jego pośrednictwem poznał Ignacego Loyolę. Dnia 15 sierpnia 1534 r. na Montmarte w Kaplicy Męczenników złożył wraz z przyjaciółmi śluby zakonne. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1537 r. w Rzymie. Papież Paweł III w 1540 r. zatwierdził Towarzystwo Jezusowe, do którego należał nasz Patron misji. W 1541 r. św. Franciszek wyjechał do Indii w charakterze wysłannika królewskiego i legata papieskiego. W czasie 13-miesięcznej podróży ofiarnie oddawał się apostolstwu i posłudze chorym. Mimo wielu przeszkód i ciężkiej choroby dotarł do Goa, gdzie założył seminarium. Pracował również w Malakki, na wyspach Moluki, na przylądku Komoryn. W Kochin i Bassein założył kolegia Jezuickie. W latach 1549-1551 rozpoczął ewangelizację Japonii. Udał się wówczas w bogatym stroju japońskim z darami do władcy wyspy Yamaguchi, od którego otrzymał zupełną swobodę apostołowania. Św. Franciszek z heroicznym poświęceniem dotarł również do wyspy Sancian, w pobliżu Chin. Tam po ciężkiej chorobie zmarł w nocy z 2 na 3 grudnia 1552. Jego ciało pozostało nienaruszone rozkładem przez kilka miesięcy mimo upałów i wilgoci, potem przewieziono ciało do kościoła Jezuitów w Goa.
Św. Franciszek jako pierwszy misjonarz z Europy stanął na ziemi japońskiej. Mimo wielu trudności i prymitywnej komunikacji dotarł do najdalszych krańców świata wprowadzając napotkanych ludzi w tajemnicę Chrystusa Zbawiciela. Papież Grzegorz XV w 1622 r. kanonizował Franciszka Ksawerego, a w roku 1927 papież Pius XI ogłosił świętego Franciszka głównym patronem misji katolickich.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.